Основний алгоритм — дії педагога під час повітряної тривоги — розробило Міністерство освіти і науки України. Його оприлюднили на сайті МОН.
Пропонуємо дітям до перегляду мультфільми:
“Уроки тітоньки Сови. Уроки обережності” https://youtu.be/NT5swB0otc0
“Корисні підказки. Електрично — фантастично” (гасити електроприлади водою заборонено). https://youtu.be/M2OtYk690XI
“Андрійко та армія гострих ножиць” (небезпечні ігри з ножицями). https://youtu.be/EXdDB_0qTcU
“Уроки тітоньки Сови. Уроки обережності з гострими предметами”. https://youtu.be/t8x1wEt1uhI
Заняття “Безпечні та небезпечні речі для нашої малечі” https://youtu.be/W3XHF6TwAds
Дид гра “Безпечні та небезпечні предмети” https://www.youtube.com/watch?v=d93TRL4NI2I&t=30s
Заняття з пожежної безпеки за казкою “Солом яний бичок” https://youtu.be/dyjTY2U2ez4
Лялькова вистава “Небезпечні ігри” https://youtu.be/NjCFtch5e00
Казка про вогняну іскринку (як поводитися під час пожежі) https://youtu.be/o3TweRXIthk
Мультфільм “Фокс і Трот поспішають на допомогу” — пожежа (що робити дітям, якщо вже вдома пожежа) https://youtu.be/bRezik8LHtA
“Небезпечні забави лисенятка Фредді” правила безпеки з сірниками https://youtu.be/k46yxx_-6N4
Мультфільм “Вогнегасник” (види вогнегасників) https://youtu.be/wJEm0rFYo8Y
Мультфільм “Правила дорожнього руху” https://youtu.be/i-8IMnrAwtY
Мультфільми Корисні підказки “Безпечний двір” https://youtu.be/Dh_8PNxAjuo , “Місія незнайомці” https://youtu.be/Ne0OMIFNGYA , “Сам вдома” https://youtu.be/WWI0A7DCaYU
Відеоролик “Як дітям поводитися під час війни” https://youtu.be/Eoz9gP7j3Eg
Мультфільми від ЮНІСЕФ. Україна про мінну безпеку: “Лісовий скарб” https://youtu.be/V5JZWI8TrEY , ”Повітряний змій” https://youtu.be/0WRgt7cbP24 , “Безпечні канікули” https://youtu.be/A4PrtPUf22o
Мультфільм “Пес Патрон”. Правила поводження на замінованих територіях (небезпечні місця та речі, огорожена територія та парки) https://youtu.be/cR0rXKcfDt4
Мультфільм “Як Пес Патрон та вовк Діккі зловили небезпечного метелика” https://youtu.be/7_VkzzWewhU
“Чи можна лишати дітей самих вдома”. Правила безпеки з відчиненими вікнами. https://youtu.be/cE2jvBAQ9EI
Відеоролик “Обережно: небезпечний чадний газ!” прості правила рятують життя. https://youtu.be/IKUZ18Xy-6Y
Анімований ролик “Сирена — моя помічниця” (як обрати безпечні місця в будівлі, що взяти з собою в укриття) https://youtu.be/wNVwcJ9rrjA
Відеоролик “Мій друг Наплічник”. Як боротися зі страхом дітям — біженцям під час війни (що взяти до рюкзачка дитини) https://youtu.be/PjzkxaDywuI
Руханка “Крокуй до укриття” https://youtu.be/Td26GbDp_tw
Поради для батьків “Супергерої безпеки” https://youtu.be/nP-ghpU9-Yg ігри та дії які робить вся сім я, як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій.
ЯК ДІЯТИ В УМОВАХ РАДІАЦІЙНОЇ ТА ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ
РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА
У випадку загрози виникнення радіаційної небезпеки слід діяти наступним чином:
1. При оголошенні небезпечного стану уникати паніки, уважно слухати повідомлення.
2. Необхідно попередити сусідів, надати допомогу інвалідам, дітям та людям літнього віку.
3. Забезпечити зменшення проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок): щільно закрити вікна та двері, щілини заклеїти.
4. Підготуватись до можливої евакуації: упакувати у герметичні пакети та скласти у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготувати найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
5. Потрібно дізнатися про час та місце збору мешканців для евакуації.
6. Перед виходом з приміщення слід від’єднати від електромережі всі споживачі електричного струму, вимкнути газ та воду.
Фактори радіаційної небезпеки: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого атомного вибуху – виникнення сильних руйнувань на значній території.
У випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки слід:
1. Негайно укритися в будинку. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева – у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів.
2. Уникати паніки та слухати повідомлення органів влади.
3. Зменшити можливість проникнення радіаційних речовин в приміщення.
4. Проводити йодну профілактику.
Йодистий калій (за умови відсутності інших призначень лікарів) вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років – по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим – по 0,125 г на один прийом.
Водно-спиртовий розчин йоду приймати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб: дітям до двох років – по 1-2 краплі 5,0% настоянки на 100 мл молока (консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років та дорослим – по 3-5 крапель на склянку молока або води. Наносити на поверхню кінцівок рук настоянку йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7 діб.
5. Уточнити місце початку евакуації. Попередити сусідів, допомогти дітям, інвалідам та людям похилого віку (вони підлягають евакуації в першу чергу).
6. Швидко зібрати необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні речі у герметичну валізу.
7. По можливості негайно залишити зону радіоактивного забруднення.
8. Перед виходом з будинку вимкнути джерела електро-, водо- і газопостачання, взяти підготовлені речі, одягнути протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов’язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидку), гумові чоботи.
9. З прибуттям на нове місця перебування провести дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою або розчином типу ІПП- 8 (індивідуальний протихімічний пакет – 8), який буде виданий кожному. Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.
10. Дізнатись у місцевих органів влади адреси установ, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Харчування у випадку радіаційної небезпеки повинно проходити з дотриманням наступних правил:
1. Використовувати для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення, консервацію; не вживати овочі, які росли на забрудненому ґрунті; не пити молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.
2. Не пити воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрити.
Також необхідно:
1. Уникати тривалого перебування на забрудненій території.
2. У приміщеннях щодня робити вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.
3. У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов’язково використовувати засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи протипилову пов’язку, зволожену марлеву пов’язку, хустинку; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуття і рукавиці.
ХІМІЧНА НЕБЕЗПЕКА
Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію небезпечних хімічних речовин (НХР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші. Це становить серйозну небезпеку для населення (заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи).
Фактори небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів тощо), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху – виникнення сильних руйнувань на значній території.
Забезпечення якості дошкільної освіти в умовах війни
ЗДО став осередком, який дає змогу дітям отримувати не лише знання та практичні вміння для життя, а й психолого-педагогічну підтримку, не втрачати відчуття приналежності до спільноти.
Освітній процес у ЗДО здійснюється з використанням дистанційних форм роботи.
Першочерговими завданнями ЗДО у воєнний час є:
· налагодження ефективної комунікації учасників освітнього процесу;
· відновлення освітнього процесу;
· зарахування до закладу дітей раннього та дошкільного віку із числа внутрішньо переміщених осіб за місцем тимчасового проживання;
· організація освітнього процесу в ЗДО для всіх дітей;
· своєчасне надання керівником ЗДО запиту до засновника щодо наявності проблем і можливих шляхів їх вирішення;
· створення у ЗДО безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу;
· створення умов для підвищення фахового рівня педагогічних працівників щодо організації освітнього процесу за дистанційною та змішаною формами організації освітнього процесу й надання педагогічної підтримки дітям раннього та дошкільного віку, у тому числі й з особливими освітніми потребами, їхнім батькам;
· здійснення інформаційної підтримки та психологічного супроводу учасників освітнього процесу;
· здійснення співпраці з інклюзивними ресурсними центрами (далі - ІРЦ);
· застосування інструментів управлінської діяльності для вирішення надзвичайних ситуацій.
В умовах війни педагогічні працівники ЗДО повноцінно надають освітні, інформаційні, консультаційні послуги сім’ям, які виховують дітей раннього та дошкільного віку.
У процесі організації комунікації учасників освітнього процесу, а також з метою покращення адаптації громадян із числа внутрішньо переміщених осіб із зон активних бойових дій працівники ЗДО надають підтримку інформаційну, методичну, консультативну тощо дітям та їхнім сім’ям:
· сприяють організації комунікації дітей та їхніх батьків з іншими членами громади;
· створюють безпечний соціально-освітній простір;
· адаптують освітній процес в умовах війни з урахуванням ситуацій, що склалися;
· добирають форми і методи взаємодії між учасниками освітнього процесу відповідно до конкретної ситуації кожного;
· володіють інформацією щодо ресурсного забезпечення освітнього процесу в умовах дистанційної роботи;
· налагоджують комунікацію з учасниками освітнього процесу в телефонному режимі, через листування електронною поштою тощо.
Технологічні аспекти організації комунікації з учасниками освітнього процесу.
ЗДО за допомогою сайту організовує взаємодію всіх учасників освітнього процесу, постійно оновлює й поповнює інформаційне наповнення сайту, використовує ресурси онлайн-освіти, забезпечує залучення тимчасово переміщених дітей та їхніх сімей до різних програм з дошкільної освіти.
Основними формами онлайн-комунікацій є: чат, електронна пошта, анкетування, соціальні мережі.
На сайті ЗДО розміщуються завдання і рекомендації для батьків щодо роботи з дітьми, відповідно до їхнього віку; створені групи із батьками, вихователями, психологами в соціальних мережах Viber, Telegram.
Рекомендації для батьків вихованців
1. Співпрацювати з педагогічними працівниками ЗДО щодо організації освітнього процесу дітей дошкільного віку в дистанційному форматі в умовах війни.
2. Підтримувати зв’язок з вихователями щодо місця перебування та стану здоров’я дитини.
3. Відстежувати негативні наслідки пережитих психотравмуючих подій. Вони можуть проявлятися не одразу, тому дорослі, вихователі та батьки, мають постійно стежити за психоемоційним станом дітей, їхнім самопочуттям, виявляти хвилювання, тривоги. Необхідно звертати увагу на збудливість, тривожність, агресивність, заглиблення в себе. Також слід уважно стежити за здоров’ям дітей, зокрема сном, апетитом, настроєм, частотністю вередування, наріканнями на головний біль тощо. Такі показники загального стану здоров’я дітей переважно є об’єктивними показниками втоми, перевантаження, хвилювання, страхів та проявами наслідків психотравми.
4. Пам’ятати, що щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу з дитиною є запорукою її успішного подальшого майбутнього. Для дітей надзвичайно важливо відчувати повну емоційну присутність батьків. З цією метою можна послуговуватися матеріалами, які розміщені на платформі розвитку дошкільнят НУМО, а також на сайті МОН «Сучасне дошкілля під крилами захисту». Допомагати дитині, якщо в неї щось не виходить, підтримувати її, бути терплячими. Пам’ятати, що педагоги завжди готові до співпраці з питань виховання, розвитку дитини і надання необхідної професійної допомоги, не зволікати й звертатися до них за порадами та рекомендаціями.
5. Дотримуватися режиму дня, звичних ритуалів, що допоможе дитині встановити зв’язок не лише з минулим, а взагалі з життям та безпекою.
6. Сприяти формуванню у дітей навичок безпечної поведінки, використовуючи рекомендовані онлайн матеріали та відео, підготовлені МОН, ДУ «Український інститут розвитку освіти», ЮНІСЕФ.
Матеріали для
батьків
щодо психолого-педагогічного супроводу дітей дошкільного віку
1. Як заспокоїти дітей під час війни https://mon.gov.ua/ua/news/monzapuskaye-informacijnu-kampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni.
2. Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті https://www.youtube.com/watch?v=VpJXr3UXCvo.
3. Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну HTTPS://MON.GOV.UA/UA/PSIHOLOGICHNA-TURBOTA-VID-SVITLANI-ROJZ/YAKSHOBATKO-CHI-MATI-ZAHISHAYE-KRAYINU.
4. Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною https://www.youtube.com/watch?v=8ml9RPFun7s.
5. Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України» https://eo.gov.ua/fizychna-bezpeka-ditey-pid-chas-viyny-pravylapovedinky-v-evakuatsii-na-okupovanykh-terytoriiakh-i-v-zoni-boyovykhdiy/2022/03/19/.
6. Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій https://www.unicef.org/ukraine/stories/safety-backpacks-and-ways-to-reducestress.
7. Поради, як підтримати дитину в дорозі від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-support-a-child-on-the-road.
8. Рекомендації для населення під час воєнного стану https://phc.org.ua/news/rekomendacii-dlya-naselennya-pid-chas-voennogo-stanu.
9. Як поводитися на блокпостах з перекладом на жестову мову https://www.youtube.com/watch?v=-YPGsjyjqQI.
10. Ресурси позитивного батьківства від ЮНІСЕФ «П’ять мов у спілкуванні з дитиною» https://www.unicef.org/ukraine/documents/five-lovelanguages-in-communication-with-child.
11. Підтримка батьків та дітей під час війни https://www.unicef.org/ukraine/parents-children-support-during-military-actions.
12. Психологічна допомога для дітей Психологічна турбота від Світлани Ройз - YouTube.
13. Як надавати першу психологічну допомогу https://moz.gov.ua/article/news/rekomendacii-z-psihologichnoi-dopomogi.
14. Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу. Поради від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/7-tips-for-parents.
15. Як допомагати дітям у замкненому просторі http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/.
16. Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги сім’ям з дітьми, дітям, які перебувають/перебували у зоні збройного конфлікту https://dszn-zoda.gov.ua/node/495.
17. Для тих, хто приймає емігрантів і переселенців, для допомоги в адаптації
https://www.youtube.com/watch?v=UXnS_T5JD5s&list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS&index=8.
18. «Розкажи мені». Безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій. https://tellme.com.ua/
19. Як говорити про війну та повітряну тривогу з дітьми: поради чернівецької психологині. https://shpalta.media/2022/03/02/yak-govoriti-provijnu-ta-povitryanu-trivogu-z-ditmi-poradi-cherniveckoi-psixologini/
20. Як швидко заснути, коли ви тривожні і вам важко розслабитися https://phc.org.ua/news/yak-shvidko-zasnuti-koli-vi-trivozhni-i-vam-vazhkorozslabitisya.
21. Як перевірити правдивість джерела інформації https://www.pedrada.com.ua/article/3025-yak-perevriti-pravdivst-djerela-nformats.
22. Перелік матеріалів для дошкілля «Сучасне дошкілля під крилами захисту». HTTPS://MON.GOV.UA/UA/OSVITA/DOSHKILNA-OSVITA/SUCHASNEDOSHKILLYA-PID-KRILAMI-ZAHISTU/PEDAGOGAM-ZAKLADIV-DOSHKILNOYI-OSVITI
23. Платформа розвитку дошкільнят “НУМО” Навички для дошкільнят. https://numo.mon.gov.ua/.
24. Онлайн-садок НУМО – спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України. Розвивальні відеозаняття для дітей 3-6 років https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ231j4oXT7GY_u4kkhrKIpVJLyS2WLg
25. Онлайн-медіаресурс, присвячений освіті та вихованню дітей в Україні https://osvitoria.media/
Перелік сайтів,
матеріали яких будуть корисними для вихователів, батьків, дітей і
для інших учасників освітнього процесу
26. Вебінар «Як підвищити ефективність дистанційної роботи». https://www.youtube.com/watch?v=MbFvVyacZOE
28. Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо http://abetka.ukrlife.org/
29. Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillyapid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajnvzayemodiyi-dlya-doshkilnyat
30. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette
31. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/
32. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей. https://kazky.suspilne.media/list.php
33. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shhodopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/
34. Безкоштовні розмальовки на тему «Правила гігієни» https://mamabook.com.ua/bezkoshtovni-rozmalyovku-gigiena-10/
35. Мультфільм «Небезпечні знахідки». https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g
36. Аудіоказки для малят https://oll.tv/uk/kids_audio-tales
37. «Війна очима дітей», конкурс дитячих малюнків. https://vseosvita.ua/no-war
38. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб» ЮНІСЕФ https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY
39. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vidzahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan
40. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/
41. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattyastresu-u-ditej/.
42. «Дерево казок» — читати та слухати казки (аудіо) різних народів. https://derevo-kazok.org/audio-tales/
43. Журнал для дошкільнят і молодших школярів «Джміль» ( цікаві бесіди, вірші, приказки, оповідки, нетрадиційні техніки образотворчості, досліди в домашніх умовах, комікси, електронні додатки тощо) https://jmil.com.ua/2022-2
44. Кращі казки з усього світу для читання дітям дорослими, добірка аудіо казок. http://kazkar.info/
45. Казки для дітей українською мовою. https://onlyart.org.ua/children/kazky/?fbclid=IwAR2yXzQTyfuUTtCw7nnTTQYVAj2g4T42oRwfe6i8NactHTqRDh-8_tc1KK8
46. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, анекдоти, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/
47. Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.